
У четвер, 17 липня, депутати Верховної Ради проголосували за призначення 40-річної Юлії Свириденко прем'єр-міністеркою України відповідно до подання президента. Три роки вона обіймала посаду першої віцепрем'єрки, а нині стала другою жінкою-главою уряду в історії країни, пише OBOZ.UA.
Українка має значний досвід у державній службі й бізнесі, активно працювала в економічному секторі та брала участь у важливих міжнародних переговорах. OBOZ.UA розповідає докладніше про нову очільницю Кабміну й те, які завдання поставили перед її командою.
Зауважимо, що ще 14 липня президент Володимир Зеленський оголосив про важливі кадрові зміни в Кабінеті міністрів і запропонував першій віцепрем'єрці Юлії Свириденко очолити уряд.
Надалі до ВРУ надійшло відповідне подання про призначення, яке, після розгляду Комітетом із питань організації державної влади, проголосували на сесії парламенту. За неї віддали свої голоси 262 народні депутати.
Під час виступу в парламенті президент подякував Денису Шмигалю за роботу, а Свириденко – за програми "кешбек" і "1000 Зеленського". Він зазначив, що оновлений уряд має провести аудит всіх домовленостей із партнерами щодо оборони та програм стійкості. Також Зеленський анонсував нові угоди зі США, зміни у дипломатичній роботі з американцями, цифровізація всіх процесів і новий рівень оборонної співпраці з союзниками тощо.
Головні завдання для оновленого уряду Свириденко
Президент Володимир Зеленський визначив пріоритетні кроки, які має виконати оновлений уряд на чолі з Юлією Свириденко. Як написала вона на своїй сторінці у Facebook, йдеться про:
– зміцнення економічного потенціалу України;
–️ розширення програм підтримки українців; ️
– масштабування виробництва власної зброї.
На її переконання, реалізувати ці завдання можливо завдяки відчутній дерегуляції, ліквідації будь-яких бюрократичних перепон, скороченню некритичних державних видатків і дублювання функцій державних інституцій, а також захисту підприємництва й повній концентрації державних ресурсів заради оборони України та відновлення після бойових дій.
"Найперше, це забезпечення Сил оборони та безпеки України та гарантування стійкості нашої держави. Державний апарат не має права марнувати ресурси та потенціал нашої країни. Україна заслуговує бути серед найсильніших економік Європи", – наголосила Свириденко ще в статусі перший віцепрем'єрки.
Вона додала, що українське суспільство має отримати чіткіші інструменти соціальної підтримки, а кожен український військовий і ветеран заслуговує на конкретну та відчутну державну повагу та вдячність.
Оскільки рішення про призначення глави уряду ухвалює Верховна Рада, політикиня вказала, що готється до взаємодії з парламентом та до представлення відповідних урядових кроків. Пропозиції щодо кандидатур членів Кабміну вона пообіцяла оголосити незабаром.
Напередодні призначення Свириденко висловила велику вдячність попередньому Денису Шмигалю та всій команді попереднього уряду, в якому вона пропрацювала декілька років.
Хто така Юлія Свириденко
Біографія
Юлія Свириденко народилася 25 грудня 1985 року в Чернігові. У 2003 році вона закінчила Чернігівську загальноосвітню школу №1 з поглибленим вивченням іноземних мов. Згодом вступила до Київського національного торговельно-економічного університету, який у 2008 році закінчила з відзнакою, здобувши ступінь магістра за спеціальністю "Менеджмент антимонопольної діяльності". Того ж року розпочала навчання в аспірантурі цього ж університету за спеціальністю "Економіка та управління національним господарством".
Окрім основної освіти, пройшла навчання на кількох післядипломних програмах. Вона здобула кваліфікацію бухгалтера, а також сертифікат Фонду державного майна як фахівчиня з оцінки нерухомості, обладнання, бізнесу, цінних паперів, нематеріальних активів та об’єктів інтелектуальної власності.
Ще в студентські роки Юлія Свириденко почала працювати у приватному секторі – в українсько-китайській компанії "Еко-Втор", яка збудувала у Чернігові завод поліефірного полотна. Щоб робота була ефективнішою, Свириденко вивчила китайську (безпосередньо у Китаї, куди неодноразово літала та проходила стажування) й могла спілкуватися з інвесторами без перекладачів. Також вона знає японську, яку вчила на курсах в Києві – її викладачем був етнічний японець. Крім цього, добре володіє базовою для сучасних бізнесменів і чиновників англійською.
У 2008 році Свириденко перейшла на посаду економістки з фінансової роботи Українсько-андоррського спільного підприємства АТ "АМП" (Київ). Згодом працювала оцінювачкою Чернігівського міжміського бюро технічної інвентаризації. У 2011-му її призначили головою (на громадських засадах) Постійного представництва Чернігова у місті Усі (КНР) – єдиного представництва українського міста в Китаї. Вона сприяла залученню інвестицій до економіки Чернігова та Чернігівської області.
Після Революції Гідності бізнеследі повернулася на державну службу. В травні 2015-го стала радницею голови Чернігівської ОДА, згодом очолила департамент економічного розвитку регіону. В 2017 році після повернення з декретної відпустки стала виконувати обов’язки першої заступниці глави ОДА, а вже з 30 липня до 28 листопада 2018 року – в. о. голови відомства.
Політична кар’єра
У 2019 році Свириденко була очільницею ТОВ "Сідко Україна", що спеціалізується на виробництві кормів для диких птахів і займається перероблюванням органічної продукції. З осені того ж року й до липня 2020-го – заступницею міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, а з 22 грудня 2020-го – заступницею голови Офісу президента України.
В ОПУ Свириденко займалася економічними питаннями та була частиною української делегації у Тристоронній контактній групі, головою Ради з питань сприяння розвитку малого підприємництва й представником держави в наглядовій раді НАК "Нафтогаз України".
У листопаді 2021 року партія "Слуга народу" висунула її кандидатуру на посаду першої віцепрем’єрки – міністерки економіки України й Верховна Рада схвалила це призначення.
Як міністерка Свириденко планувала зробити акцент на збільшенні експорту та конкурентоспроможності української продукції на міжнародних ринках, реформі залізниці, локалізації виробництва, а також програмі доступних іпотечних кредитів. Проте вирішувати чиновниці довелося інші, глобальніші завдання: після повномасштабного російського вторгнення вона опікувалася збереженням бізнесового промислового потенціалу держави.
Зокрема, Свириденко очолила об’єднану міжвідомчу робочу групу з питань реалізації державної санкційної політики, метою якою було розроблення й запровадження нових санкцій проти Росії. Вона стала одним із кураторів повоєнного відновлення та вела переговори по всій Європі. Віднедавна ж українка очолила переговори з укладення угоди про корисні копалини зі США.
З 27 червня 2025 року Свириденко – заступниця голови Ради з питань підтримки підприємництва, консультативно-дорадчого органу при президентові України.
Особисте життя
Чоловіком Юлії Свириденко є бізнесмен Сергій Дерлеменко. Він керує ТОВ "ДКС-Групп" і ТОВ "ДІТЕЛ" – компаніями, які займаються будівництвом, ремонтом, телекомунікаціями та обслуговуванням мереж зв’язку. В 2015 році чоловік балотувався до Чернігівської міськради від партії "Самопоміч", але не пройшов. У подружжя є донька Софія.
У декларації Юлії Свириденко вказані дві квартири в Чернігові, а також земельна ділянка під містом. Родина у власності має однокімнатну квартиру в столиці, придбану 2014 року, а також велику квартиру на майже 120 кв. м і паркомісце, куплені в 2021-2022 роках.
На чоловіка записаний позашляховик BMW X3 2016 року, тоді як Юлія Анатоліївна має довіреність на користування цим авто. З грошових активів у подружжя в декларації вказано $4000 готівкою та 376 606 гривень на рахунках.