Житлова субсидія у новому році: про основні юридичні аспекти призначення та отримання

Надіслав: slavkin1 , дата: пн, 01/01/2024 - 08:37
Ворон

Пенсійний фонд України на своєму офіційному веб-порталі (https://www.pfu.gov.ua) в черговий раз надав актуальні роз’яснення щодо основних юридичних аспектів призначення та отримання житлово-комунальних субсидій. Розповімо про це зараз більш детально.

Що таке «житлова субсидія»?

За законом житлово-комунальна субсидія – це державна соціальна допомога на оплату житлово-комунальних послуг. Житлова субсидія як вид державної допомоги українцям надається сім’ям, які витрачають на оплату житлово-комунальних послуг понад 15% сумарного сімейного доходу. Рішення про призначення субсидії (або про відмову) приймає Пенсійний фонд, враховуючи всі нюанси і сімейні обставини.
Звертатися за призначенням субсидії можна в будь-який місяць року в органи Пенсійного фонду особисто або онлайн. Призначається субсидія на одного члена сім’ї, на чиє ім’я оформлені комунальні платежі.

Хто має право на субсидію в новому році

Житлова субсидія нараховується громадянам, які витрачають на оплату житлово-комунальних послуг понад 15% суми сукупного сімейного доходу. Для кожної сім’ї така сума розраховується індивідуально за формулою.
Оформити субсидію можна за місцем прописки або фактичного проживання, якщо сім’я живе в орендованому житлі на підставі договору. 
Внутрішньо-переміщені особи (ВПО) можуть отримати субсидію навіть якщо орендують житло без офіційного договору про оренду.
Житлова субсидія громадянам перераховується двічі на рік – 1 жовтня (на опалювальний сезон) і 1 травня (на неопалювальний сезон).

Коли і кому можуть відмовити в отриманні субсидії

В отриманні субсидії можуть відмовити у таких випадках:
- при наявності заборгованості за комунальні послуги терміном 3 місяці і більше;
- при наявності хоча б одного повнолітнього члена домогосподарства, який не навчається, не працює і не стоїть на обліку як безробітний;
- якщо площа квартири становить понад 130 кв.м, а площа будинку – понад 230 кв. м (це не стосується багатодітних сімей);
- якщо має місце володіння транспортним засобом віком менше 5-ти років, або 2-ма чи більше транспортними засобами віком менше 15-ти років (за винятком мопедів і велосипедів);
- якщо сім’я не повернула субсидію, яка була виплачена понад раніше;
- якщо у когось із домогосподарства відкрито депозит на суму 100 гривень і більше;
- якщо протягом року до звернення за субсидією хтось із членів домогосподарства зробив покупку на суму понад 50 000 грн. (за винятком витрат на лікування та купівлі валюти);
- якщо хтось із сім’ї має заборгованість по аліментах терміном 3 місяці і більше.
Рішення про відмову в призначенні субсидії приймає виключно Пенсійний фонд.

Як отримати інформацію про призначення допомоги

Дізнатися, чи нарахована субсидія за прізвищем, можна на веб-порталі Пенсійного фонду (http://portal.pfu.gov.ua). Реєстрація в кабінеті послуг проходить через веб-сервіс державних послуг «Дія». Після входу в особистий кабінет в меню зліва виберіть рубрику «Мої повідомлення». Там буде вказано рішення про схвалення або відмову в отриманні житлової субсидії.
Також можна дізнатися, чи нарахована субсидія за адресою, на веб-сайтіДП «ІОЦ Мінсоцполітики України»(subsidii.ioc.gov.ua). На веб-сайті потрібно ввести свою домашню адресу у відповідних полях, після чого система покаже, чи нарахована за цією адресою субсидія.
Важливо! Зверніть увагу, що з незрозумілих причин на цьому веб-сайті висить об’ява такого змісту: «УВАГА!!! Інформація актуальна станом на 01.12.2022 року».

Які документи потрібні на отримання субсидії

Подати документи на отримання житлової субсидії можна особисто у відділенні Пенсійного фонду. 
У форматі онлайн подати заяву для нарахування субсидії можна на веб-порталі «Дія».
Документи для отримання субсидії в Україні:
- заява про призначення субсидії;
- паспортні дані всіх членів сім'ї;
- довідка про доходи всіх членів сім'ї;
- номери особових рахунків;
- декларація про доходи сім'ї;
- копія договору про реструктуризацію боргу з оплати послуг житлово-комунальних послуг;
- договір оренди (для мешканців орендованого житла) або документ про право власності на житло;
- довідка ВПО (для переселенців);
- документи про характеристики житлового приміщення;
- документи про прописку кожного члена сім'ї;
- якщо ви маєте право на додаткові пільги, додайте ці посвідчення до загального пакета документів.
Зверніть увагу! Не всі ці документи у вашому випадку можуть знадобитись для призначення субсидії, але краще мати їх при собі. Рішення про призначення субсидії ПФУ приймається протягом 30 днів. 
Якщо вам відмовили в призначенні житлової субсидії, то у вас є можливість подати заяву повторно.

Де та як подати документи

Документи на отримання житлової субсидії можна подати:
- онлайн через веб-портал «Дія» та веб-портал Пенсійного фонду України(http://portal.pfu.gov.ua);
- офлайн у Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП) чи у Пенсійному фонді.

Терміни призначення субсидії

Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону.
На опалювальний сезон призначення проводиться з 1 жовтня по 30 квітня.
На неопалювальний сезон призначення проводиться з 1 травня по 30 вересня.

Автоматичне призначення субсидії

На опалювальний період 2023-2024 років розрахунок житлової субсидії буде проведено в автоматичному режимі для всіх, кому призначено житлову субсидію на неопалювальний період 2023 року, а також тим, у кого розмір субсидії склав 0,00 гривень.

Розрахунок доходів

Під час розрахунку житлової субсидії з жовтня 2023 року враховуються доходи членів домогосподарства за І та ІІ квартали 2023 року.
Доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року.

Ігор Ворон, юрист.