Судовий збір-2024

Надіслав: slavkin1 , дата: пт, 01/05/2024 - 08:05
Ворон

З першого дня нового року в уряді українців в черговий раз «порадували» збільшенням ставок судового збору. Для нашої країни стало поганою традицією входити в новий час життя держави з підвищенням ставок судового збору. Цього разу збільшення ставок пов’язане з прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 9 листопада 2023 року № 3460-ІХ, яким, як відомо, було змінено розміри прожиткового мінімуму для деяких категорій населення країни. У цій статті нові ставки судового збору розглянемо більш детально. 

Закон про судовий збір

Основним нормативно-правовим актом, який визначає права та обов’язки громадян, юридичних осіб щодо сплати судового збору є Закон України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI (зі змінами та доповненнями; далі – Закон про судовий збір). 
Нагадаємо, що відповідно до статті 1 Закону про судовий збір, судовий збір – це збір, що справляється на всій території України за подання позовів, заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі прийняття окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Усі процесуальні кодекси мають у своєму складі окремі статті, які містять відсильні норми до Закону про судовий збір з питань порядку сплати, повернення та звільнення від сплати цього збору. 
Особливістю судового збору як платежу є те, що він підлягає зарахуванню до спеціального фонду Державного бюджету, кошти якого спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади, забезпечення доступності приміщень судів, доступності інформації, що розміщується в суді для осіб з інвалідністю.

База обчислення ставок судового збору

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду – у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно, у 2024 році суми судового збору зростуть у зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. Нагадаємо, статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», який набрав чинності з першого дня цього року, встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року в розмірі 3 028 гривень. Таким чином, саме ця сума буде базою для обчислення ставки судового збору в поточному календарному році. Цю ж величину далі будемо для стислості іменувати як «прожитковий мінімум».

Наскільки збільшилися ставки судового збору у 2024 році

Оскільки в минулому році судовий збір обчислювався від базової величини прожиткового мінімуму в сумі 2 684 грн., а з 1 січня 2024 року — від прожиткового мінімуму в сумі 3 028 грн., то це означає, що ставки судового збору у 2024 році загалом підвищуються без малого на 13%. До речі, зауважимо що в минулому році зростання ставок було менше – «всього» на 7,6%. Немає ніякого сумніву в тому, що майже 13%-ве зростання плати за «доступ до правосуддя» як і раніше протягом багатьох останніх років залишиться істотною матеріальною перешкодою для пересічних громадян країни в їх сподіваннях знайти правду в суді, відстояти свої права за допомогою національної Феміди. 

Нові ставки судового збору в цивільному процесі

З 1-го січня цього року за подачу до суду позову майнового характеру, як і раніше, громадянину-заявнику доведеться заплатити судовий збір у розмірі 1% від ціни позову. Однак встановлені нижній і верхній межі ставки. Для фізичних осіб і приватних підприємців судовий збір не може бути менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму і більше 5-ти розмірів прожиткового мінімуму, тобто не може бути менше 1211,20грн. і більше 15 140грн. 
Для юридичних осіб (підприємств, установ та організацій) судовий збір за подання позову майнового характеру становить 1,5% від ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму і не більше 350 прожиткових мінімумів, іншими словами, не може бути менше 3 028 грн. і більше 1 059800грн.  
За подання до суду позовної заяви немайнового характеру громадянину доведеться викласти зі своєї кишені ті ж 1 211,20 грн. (0,4 розміру прожиткового мінімуму). А ось юридичні особи та фізичні особи-підприємці повинні будуть заплатити ще більше –3 028грн. (1 розмір прожиткового мінімуму).
Вирішувати людям свої сімейні суперечки у вітчизняних судах з кожним роком стає все дорожче. Не став винятком і новий рік. Наприклад, для подання позовної заяви до суду про розірвання шлюбу ініціатору розлучення у 2024 році доведеться заплатити з власної кишені до державної скарбниці судовий збір у сумі 1 211,20 грн. Якщо у когось із колишнього подружжя виникне необхідність разом з розірванням шлюбу ділити нажите майно, то за подачу відповідного позову потрібно буде віддати державі у вигляді судового збору, крім цих грошей, ще 1% від ціни позову, проте не менше тих же 1 211,20 грн. (максимальна ставка тут обмежена сумою в 9 084 грн.).
За подання до суду заяви у справах особливого провадження, заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про перегляд заочного рішення, заяви про скасування рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про роз’яснення судового рішення громадяни зобов’язані сплатити судовий збір у розмірі 605,60 грн. (0,2 розміру прожиткового мінімуму), а юридичні особи та підприємці – у розмірі 1 514 грн. (0,5 розміру прожиткового мінімуму). 
Заява до суду про видачу судового наказу обійдеться громадянам та підприємствам у сумі 302,80 грн. (0,1 розміру прожиткового мінімуму), а заява про скасування судового наказу – в сумі 151,40 грн. (0,05 розміру прожиткового мінімуму). 
За заяву про скасування тимчасового обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України необхідно буде заплатити судовий збір у сумі 605,60 грн. (0,2 розміру прожиткового мінімуму).
Судовий збір за подання позовної заяви про захист честі та гідності фізичної особи, ділової репутації фізичної або юридичної особи, як позову немайнового характеру, становитиме 1 211,20 грн. (0,4 розміру прожиткового мінімуму). А ось за подачу позову про відшкодування моральної шкоди доведеться, як і раніше, заплатити значно більше: 1,5% від ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму, тобто не менше 3 028 грн. До речі, варто зауважити, що, як і раніше, верхньої «стелі» судового збору в цьому випадку закон взагалі не передбачає. Тому чи варто дивуватися, що правовий інститут компенсації моральної шкоди досі зазнає великих труднощів у «впровадженні» в правосвідомість звичайних українців. 
За подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги, апеляційної скарги на судовий наказ або заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами необхідно заплатити 150% ставки, що підлягає сплаті при подачі позовної заяви, іншої заяви або скарги. 
 За подання касаційної скарги на рішення суду або заяви про приєднання до касаційної скарги необхідно сплатити судовий збір у розмірі 200% ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви та скарги.
За подання апеляційної або касаційної скарги на ухвалу суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги, апеляційної скарги на ухвалу суду необхідно сплатити: фізичним особам –605,80 грн. (0,2 розміру прожиткового мінімуму), юрособам та підприємцям –3028 грн. (1 розмір прожиткового мінімуму). 
 Іншими словами, як і в минулому році, все ще доводиться констатувати, що доступ до правосуддя для громадян, підприємців та підприємств не буде простим і зручним: оскаржити несправедливе або неприйнятне для громадянина, підприємця або підприємства судове рішення до суду першої та другої інстанцій (як і в минулі роки) з матеріальної точки зору і в новому році буде, на жаль, вкрай витратним, а для багатьох просто непосильною справою. 

Нові ставки в адміністративному процесі

За подання громадянином або приватним підприємцем до суду адміністративного позову майнового характеру слід заплатити судовий збір у розмірі 1% від ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму, тобто не менше 1 211,20 грн. і не більше 15140 грн. Для суб’єктів владних повноважень, юридичних осіб ця ставка становить 1,5% від ціни позову і знаходиться в межах від 2 028 грн. до 30 280 грн.
За подачу адміністративного позову немайнового характеру громадянину потрібно заплатити 1 211,20 грн. (0,4 розміру прожиткового мінімуму), а суб’єктам владних повноважень, юридичним особам та приватним підприємцям –3 028 грн. (1 розмір прожиткового мінімуму).
За подання апеляційної скарги на рішення суду в адміністративному процесі необхідно буде сплатити 150% від ставки, що підлягає сплаті при подачі позовної заяви, іншої заяви або скарги, а за подачу касаційної скарги на рішення суду – 200% від ставки, що підлягає сплаті при подачі адміністративного позову, іншої заяви або скарги. 
За подання апеляційної та касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної або касаційної скарги на ухвалу суду –3 028 грн. (1 розмір прожиткового мінімуму).
При оскарженні є верхні межі: при подачі апеляції — не більше 45 420 грн., при касації – не більше 60 560 грн. 
За подання в адмінпроцесі заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну або встановлення способу, порядку та строку виконання судового рішення потрібно сплатити судовий збір у сумі 908,40 грн. (0,3 розміру прожиткового мінімуму).

Ставки за видачу судових документів

За повторну видачу копії судового рішення доведеться заплатити судовий збір у сумі 9,08 грн. за кожен паперовий аркуш (0,003 розміру прожиткового мінімуму).
За видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання –90,84 грн. (0,03 розміру прожиткового мінімуму). 
За виготовлення копії судового рішення у разі, якщо особа, яка не бере участі у справі, якщо судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів або обов’язків, звертається до апарату відповідного суду з письмовою заявою про виготовлення такої копії згідно із Законом України «Про доступ до судових рішень», –9,08 грн. за кожен аркуш копії (0,003 розміру прожиткового мінімуму).
 За виготовлення копій документів, долучених до справи, –9,08 грн. за кожен аркуш копії (0,003 розміру прожиткового мінімуму).
  У разі прийняття судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 605,60 грн. (0,2 розміру прожиткового мінімуму).

Як самостійно дізнатися розмір судового збору

Що робити, якщо виникає необхідність самому і без сторонньої допомоги дізнатися точний розмір судового збору? Насправді, зараз це не складно, і ми зараз порадимо, як це зробити. 
З усіма розмірами ставок судового збору в кожному конкретному випадку можна ознайомитися або на офіційному веб-сайті «Судова влада України» (https://court.gov.ua), або безпосередньо на офіційному веб-сайті того суду, куди готується звернення з позовом, скаргою або заявою. До речі, на всіх веб-сайтах, що входять в систему електронного інтернет-порталу «Судова влада України», є зручний електронний калькулятор розрахунку ставок судового збору, яким може скористатися кожен бажаючий. 
Крім того, нагадаємо, що сучасні інтернет-технології дозволяють сплатити судовий збір зі свого розрахункового або карткового рахунку, буквально протягом декількох хвилин, навіть не покидаючи стін офісу або затишної квартири, не кажучи вже про необхідність неминучої втрати часу і нервів в черзі в касу банку. Для цього потрібно лише скористатися спеціальною процедурою сплати судового збору онлайн, яка доступна кожному громадянину як на веб-порталі «Судова влада України», так і на веб-сайті будь-якої установи судової системи. 
І все ж, ще раз потрібно звернути увагу наших читачів на те, що при всій доступності платіжного сервісу і відносній простоті спеціалізованих інтернет-сайтів по визначенню ставок і оплаті судового збору в онлайн-режимі, на практиці зустрічаються деякі проблеми, вирішувати які краще за допомогою професійних юристів, що мають практичний досвід по оплаті судового збору. Адже враховуючи значні суми ставок і досить складну і трудомістку процедуру повернення помилково сплаченого збору, особисті помилки або просто недосвідченість в такого роду справах забирають багато часу і нервів. Саме тому радимо при вирішенні проблеми оплати судового збору спочатку скористатися юридичною допомогою або порадою. Адже недарма народна мудрість говорить: «той, хто має підтримку, не буде переможений».     

Ігор Ворон, юрист.