Стало відомо, як будуть штрафувати тих, хто не оновив свої дані в ТЦК

Надіслав: Александр Бугаев , дата: ср, 07/10/2024 - 13:13
фото

В Україні 16 липня спливає 60-денний термін, за який військовозобов’язані громадяни повинні були оновити свої дані. Надалі за ігнорування цієї норми мобілізаційного законодавства передбачаються штрафи в кілька десятків тисяч гривень.

Тобто йдеться про покарання за порушення процедури постановки на військовий облік під час війни. Про це в коментарі OBOZ.UA розповів український юрист, доктор юридичних наук Роман Мудрий.

Насамперед він нагадав про закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку". Згідно з ним, українці, які перебувають на такому обліку, були зобов’язані протягом 60 днів із дня набуття чинності документа (з 18 травня до 16 липня 2024 року) уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності такої) та інші персональні дані.

"Так, якщо громадянин перебуває на військовому обліку та не оновив даних, – його можуть притягнути до відповідальності у вигляді штрафу. Це стосується саме військовозобов’язаних", – зазначив юрист.

Згідно зі ст. 33 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу", військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов’язаних і резервістів. Стаття 37 цього ж закону каже, що на облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у ТЦК і СП підлягають також і українці, яким більше ніж 25 років і котрі раніше не перебували на обліку.

"Тобто вони порушують процедуру постановки на військовий облік", – підкреслив Мудрий.

Наступний аргумент: стаття 65 Конституції України, яка передбачає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Так, у кожного громадянина відповідно до Конституції та відповідними законам України є обов'язок захищати свою країну, її недоторканність і цілісність території.

"Порушників можуть притягнути до відповідальності згідно зі ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. За нею передбачено відповідальність за порушення військового обліку, що в особливий період тягне за собою накладання штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян", – пояснив юрист.

Іншими словами, за не оновлення військово-облікових даних до 16 липня 2024 року розмір штрафу для громадян варіюється від 17 000 до 25 000 гривень; для офіційних осіб та організацій штрафи ще вище – від 34 000 до 59 500 гривень. У разі пропуску терміну ТЦК може попросити поліцію затримати порушника.

Теґи