
12 травня – понеділок. 1174-й день війни в Україні. Сьогодні - Міжнародний день медичних сестер. Віряни вшановують пам’ять святих Епіфанія і Германа. До Нового року залишилося 233 дні.
Календар важливих подій в Україні та світі за 12 травня
• 996 рік — в Києві освячено першу кам’яну церкву на Русі — Десятинну;
• 1311 рік — в Інквізиції у Франції публічно стратили 54 лицарів Ордену тамплієрів;
• 1364 рік — у Кракові засновано Ягеллонський університет;
• 1497 рік — Папа римський відлучив від Церкви флорентійського ченця Джироламо Савонаролу за єресь;
• 1551 рік — в Лімі, на базі монастирської школи Домініканського ордена, відкрито університет Сан-Маркос — перший університет на американському континенті;
• 1881 рік — Франція встановила протекторат над Тунісом;
• 1926 рік — в Польщі розпочався Травневий переворот, що призвів до встановлення авторитарного режиму Санації;
• 1926 рік — Руаль Амундсен і Умберто Нобіле здійснили політ на дирижаблі через Північний полюс;
• 1929 рік — у Львові створена організація західноукраїнських письменників “Горно”, що підтримувала марксистські та радянофільські погляди;
• 1937 рік — компанія Бі-Бі-Сі здійснила першу в історії телетрансляцію: показано церемонію коронації короля Георга VI;
• 1954 рік — УРСР стала постійним членом ЮНЕСКО;
• 1993 рік — Естонію прийняли до Ради Європи;
• 1994 рік — Азербайджан і Нагірно-Карабаська Республіка припинили бойові дії згідно з Бішкекським протоколом;
• 2004 рік — в англіканській церкві запровадили посаду вебсвященика, що опікується приходом в Мережі;
• 2007 рік — Андрій Данилко зайняв друге місце на пісенному конкурсі “Євробачення-2007”, поступившись Марії Шерифович із Сербії.
Яке сьогодні свято в Україні і світі
12 травня в Україні і світі святкують Міжнародний день здоров’я рослин. Він був встановлений з ініціативи Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), щоб привернути увагу до захисту рослин від хвороб, шкідників та інших загроз, що можуть загрожувати сільському господарству та екосистемам планети. Цей день наголошує на важливості охорони здоров’я рослин для підтримки продовольчої безпеки, захисту біорізноманіття та сталого розвитку.
Також 12 травня Міжнародний день поширення інформації про міалгічний енцефаломієліт. День спрямований на підвищення обізнаності про таке складне і маловивчене захворювання, як міалгічний енцефаломієліт (МЕ), відоме також як хронічний втомний синдром. Міалгічний енцефаломієліт (МЕ) — це хронічне захворювання, яке проявляється в постійній втомі, болях у м’язах, порушеннях когнітивних функцій і розладах сну. Причини МЕ досі залишаються не зовсім зрозумілими, і хвороба часто важко діагностується через відсутність чітких тестів. Проте її вплив на життя пацієнтів може бути катастрофічним, обмежуючи їхню здатність працювати, навчатися або здійснювати повсякденні дії.
А ще 12 травня Всесвітній день обізнаності про фіброміалгію. Він має на меті підвищити обізнаність про це хронічне захворювання, яке спричиняє численні болі в м’язах, втомленість і когнітивні порушення. Фіброміалгія — це хронічний стан, який виявляється у вигляді постійних болів у м’язах, суглобах та зв’язках. Пацієнти часто відчувають велику втому, мають порушення сну, проблеми з пам’яттю та концентрацією. Хоча точні причини фіброміалгії ще не вивчені до кінця, вважається, що порушення в обробці болю в нервовій системі може бути однією з основних причин хвороби. Цей стан може значно обмежувати фізичну активність і якість життя пацієнтів.
12 травня святкують Міжнародний день медичних сестер. День присвячений вшануванню праці медсестер і наголошенню на їхньому внеску в систему охорони здоров’я. Цей день обраний на честь Флоренс Найтінгейл, піонерки медсестринства, яка значно змінила підходи до догляду за хворими в середині XIX століття. Цей день з’явився після того, як Флоренс Найтінгейл започаткувала сучасні методи медсестринства. Її реформи під час Кримської війни значно підвищили ефективність догляду за пораненими солдатами та заклали основи професії, яку сьогодні ми знаємо як медсестринство.
Також 12 травня Міжнародний день поінформованості про хронічні імунологічні і неврологічні захворювання. Це свято спрямоване на підвищення обізнаності про важливість ранньої діагностики, покращення лікування та підтримку людей, які живуть з цими захворюваннями. Ці хвороби вражають імунну або нервову систему людини, часто мають тривалий характер і потребують постійного лікування. Вони можуть бути дуже важкими, оскільки значно впливають на фізичне та психологічне благополуччя.
А ще 12 травня Всесвітній тиждень обізнаності про солі. Це глобальна ініціатива, яка проводиться щорічно в перший тиждень травня з метою інформування громадськості про шкоду надмірного споживання солі. Основна мета цього заходу — підвищити рівень обізнаності щодо того, як надлишок натрію в раціоні може негативно позначитись на здоров’ї, зокрема на серцево-судинній системі, спричиняючи підвищення тиску, інсульти та інші захворювання.
Джерело: tsn.ua