
В українських вищих навчальних закладах зросла плата за освіту на контрактах у провідних університетах. Причина такого підвищення — встановлення Кабміном п’ять років тому нової мінімальної вартості навчання на контракті. У постанові Уряду зазначено, що мінімальна вартість року навчання не може бути більшою за три середні зарплати в регіоні, де розташований університет.
Ціни зросли передусім в столичних університетах на всі популярні спеціальності. Про це повідомляє Інформатор із посиланням на Інформатор Україна.
З одної сторони Уряд прагнув врегулювати заклади вищої освіти, які демпінгують цінами для контрактників, покриваючи видатки коштом держави. Натомість в університетах скаржаться, що поточне підвищення призведе до скорочення кількості вступників та зменшить доступність освіти.
Мінімальна ціна для навчання для 38 спеціальностей
У 2025-2026 навчальному році мінімальну вартість навчання встановлять для 38 спеціальностей із 110. Під підвищення цін за контракт потрапили:
- психологія;
- менеджмент;
- філологія;
- комп'ютерні науки;
- право.
У владі ці п'ять напрямків називають "кон'юнктурними", тобто якими перенасичений ринок праці. На 25% дорожчими будуть спеціальності:
- бізнес;
- адміністрування та право;
- економіка;
- міжнародні економічні відносини;
- міжнародні відносини;
- журналістика;
- стоматологія;
- готельно-ресторанна справа та кейтеринг;
- туризм та рекреація.
За прогнозами, якщо у 2025 році кількість вступників буде такою, як і в 2024 році, то зростання цін торкнеться щонайменше 290 тисяч студентів тільки пʼятьох найпопулярніших спеціальностей.
Очільник освітнього комітету Верховної Ради Сергій Бабак зазначає, що уряд обмежує мінімальну вартість контрактного навчання, аби стимулювати непопулярні, але потрібні державі освітні програми.
"Ми свідомо пішли на цей крок, аби стимулювати людей вступати на програми, які потрібні державі, але ми не готові стимулювати ті, які державі не потрібні в такій кількості", – каже Бабак.
Заступник міністра освіти Михайло Винницький заявляв, що Україні потрібні спеціалісти, пов’язані з людським капіталом: архітектори, будівельники, інженери, енергетики, авіатори, медики, вчителі, терапевти-реабілітологи.