Послуги та пільги для осіб з інвалідністю: що, як, де можна отримати: роз’яснення Мінсоцполітики (частина 1)

Надіслав: ilona , дата: ср, 05/08/2024 - 08:53
о

На офіційному веб-сайті Міністерства соціальної політики України (https://www.msp.gov.ua) опублікована стаття,  у якої є роз’яснення про послуги та пільги для осіб з інвалідністю: що, як, де можна отримати. У цьому матеріалі Мінсоцполітики нагадує про всі наявні види послуг та  пільг, які держава надає особам з інвалідністю в Україні, аби вони могли мати доступ до  медичного забезпечення, освіти, відпочинку, мали підтримку у вирішенні складних життєвих  обставин. Це ті кроки, які робить держава, для забезпечення гідних умов життя для вразливих  категорій громадян. Зараз розповімо про це більш детально.

Захист прав інвалідів – один з пріоритетів для держави

Соціальний захист осіб з інвалідністю є складовою діяльності держави щодо забезпечення прав і можливостей осіб з інвалідністю нарівні з іншими громадянами та полягає у наданні пенсії, державної допомоги, компенсаційних та інших виплат, пільг, соціальних послуг, здійсненні реабілітаційних заходів, встановленні опіки (піклування) або забезпеченні стороннього догляду.

Порядок та умови визначення потреб у зв’язку з інвалідністю встановлюються на підставі висновку медико-соціальної експертизи та з урахуванням здібностей до професійної і побутової діяльності особи з інвалідністю.

Основні види соціальних послуг, якими можуть скористатися особи з інвалідністю

Інформування та консультування:

- надання допомоги в аналізі життєвої ситуації, визначенні основних проблем та шляхів їх вирішення, складання плану виходу із складної життєвої ситуації,  психологічне консультування. 

Підтримане проживання:

- надання місця для проживання;

- навчання, розвиток та підтримка навичок самостійного проживання;

- допомога в організації розпорядку дня, веденні домашнього господарства (закупівля і доставка продуктів харчування, ліків та інших товарів, приготування їжі, косметичне прибирання);

- організація медичного патронажу;

- допомога у представництві інтересів, організації взаємодії з іншими фахівцями та службами, отриманні безоплатної правової підтримки;

- надання інформації з питань соціального захисту населення.

Догляд, у тому числі вдома, стаціонарний та денний (для осіб, які частково або повністю втратили/не набули здатності до самообслуговування):

- допомога в самообслуговуванні, забезпечення потреб у догляді, розвитку життєвих навичок;

- забезпечення умов для денного перебування та харчування;

- надання реабілітаційних послуг;

- психологічна підтримка, організація дозвілля.

Натуральна допомога:

- надання харчових, продуктів і засобів особистої гігієни, санітарно-гігієнічних засобів та засобів догляду, одягу, взуття та інших предметів першої необхідності;

- забезпечення паливом;

- пошиття одягу, ремонт одягу та/або взуття;

- наданні перукарських послуг;

- прання білизни та одягу;

- допомога у ремонтних роботах;

- обробіток присадибної ділянки, косіння трави біля будинку, рубання та розпилювання дров;

- косметичне, вологе, генеральне прибирання тощо.

Переклад жестовою мовою. Передбачається переклад жестовою мовою під час відвідування особами з порушеннями слуху та мовлення:

- органів державної влади та місцевого самоврядування, зокрема органів Пенсійного фонду України, Державної служби зайнятості;

- банківських установ;

- виконавців комунальних послуг, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ);

- підприємств, з метою забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації;

- закладів охорони здоров’я, медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), лікарсько-консультативних комісій (ЛКК) та аптек;

- закладів освіти, в яких навчаються діти нечуючих батьків для комунікації із педагогічними працівниками цих установ тощо;

-при купівлі товарів, робіт і послуг;

- інших установ, закладів, підприємств, організацій (за згодою надавача соціальної послуги);

- при вирішенні громадських, особистих та побутових питань (за згодою надавача соціальної послуги).

Персональний асистент:

- допомога та догляд, фізичний супровід для забезпечення самостійності та інтеграції в суспільство;

- сприяння в реалізації прав у сферах соціального захисту, зайнятості, охорони здоров'я, освіти і науки, доступність інфраструктури та інші.

Соціальна реабілітація (для осіб з інтелектуальними та психічними розладами):

- навчання, формування, розвиток та підтримка соціально-побутових навичок (самообслуговування, комунікації, позитивної поведінки, приготування їжі, користування грошима, орієнтування тощо);

- допомога в забезпеченні технічними засобами реабілітації, навчанні навичкам користування ними;

- психологічна підтримка, консультування щодо соціального захисту населення;

- організація дозвілля, спортивно-оздоровчої, технічної та художньої діяльності, працетерапії; арт-терапії;

- консультуванні щодо соціального захисту населення.

Соціальна адаптація:

- допомога в інтеграції особам з інвалідністю в соціум (психологічну допомогу, розвиток соціальних навичок, відновлення та зміцнення родинних і товариських зв’язків, організацію дозвілля, допомогу в пошуку роботи, а також відновлення комунікативних навичок).

Тимчасовий відпочинок (для осіб, які доглядають за дітьми / особами з інвалідністю):

- забезпечення тимчасового догляду для особи з інвалідністю за місцем її проживання на період відсутності осіб, які здійснюють догляд за людьми з інвалідністю.

Фізичний супровід (для осіб з інвалідністю, зокрема з інтелектуальними, сенсорними, фізичними, моторними, психічними та поведінковими порушеннями) – надання допомоги при:

- переміщенні у громадських місцях і транспорті;

- відвідуванні установ та закладів освіти, надавачів медичних, соціальних та реабілітаційних послуг тощо;

- купівлі товарів, робіт і послуг.

Транспортні послуги (одноразова транспортна послуга для осіб, які з об'єктивних (обґрунтованих) причин не можуть користуватися громадським транспортом, щоб дістатись до закладу, який надає соціальні, адміністративні послуги, медичну допомогу, здійснює реабілітацію):

- забезпечення перевезення маломобільних осіб спеціальним транспортним засобом, соціальним таксі, із супроводжуючим або придбання (компенсація) вартості палива.

 

(продовження у наступних випусках)

Ігор Ворон, юрист